Opis sytuacji recytacji reduty ordona

Pobierz

Lekcja języka polskiego, na której Bernard Zygier recytował Redutę Ordona była momentem przełomowym w świadomości patriotycznej Marcina Borowicza oraz jego kolegów.. X Rozpaczliwa obrona Polaków.. Korzystają ze słownictwa zapisanego na plakatach, ale nie mogą cytować fragmentów pierwowzoru.. X Działania atakujących żołnierzy.. Walka.. muszę sporządzic opis sytuacji na podstawie utworu Adama Mickiewicza "Reduta Ordona" i nie bardzo wiem jak się za to zabrac.. "Reduta Ordona" opatrzona została podtytułem "Opowiadanie adiutanta".. Wspólna mogiła.. Recytacja "Reduty Ordona" skojarzyła mu się z opowieścią Szymona Nogi sprzed lat, gdzie mówił on o zabitym powstańcu.. Ja stoję na środku sali, cały drżę.. Jeszcze reduta w środku, jasna od wystrzałów, Czerwieni się nad czernią: jak w środek mrowiaka.. Przeciw nim sterczy biała, wąska, zaostrzona, Jak głaz, bodzący morze, reduta Ordona.. Dramatyczne wydarzenia na Reducie Ordona.. Proszę o pomoc.. Jest to więc relacja jednego z uczestników obrony Warszawy przed Rosjanami, która miała miejsce w 1831 r. Dzieło rozpoczyna się powszechnie znanym zwrotem: Nam strzelać nie kazano.. Ze względów taktycznych (polskie dowództwo spodziewało się ataku od strony Mokotowa) placówka posiadała nikłe zabezpieczenia - płytka fosa, słabe palisady i praktycznie brak ochrony dla dział kanonierów.Gdy chłopak zaczął recytować "Redutę Ordona" belfer przeraził się, jednak nie przerwał mu..

X Wysadzenie reduty przez Ordona.

Utwór powstał na podstawie relacji uczestnika tych wydarzeń, przyjaciela poety, Stefana Garczyńskiego, który wydał ten wiersz w Paryżu w 1833.piękny fragm.. X Podbój świata w imię cara.. Lekcja języka polskiego, na której Bernard Zygier recytował "Redutę Ordona" była momentem przełomowym w świadomości patriotycznej Marcina Borowicza oraz jego kolegów.Recytacja "Reduty Ordona".. Na dzisiejszych zajęciach będziemy analizować i interpretować utwór ważny dla społeczeństwa polskiego, a mianowicie "Redutę Ordona" A. Mickiewicza.Słynna lekcja polskiego, czyli recytacja Reduty Ordona, to dla Marcina moment przełomowy.. Bernard "mówił równo, ze spokojem i umiarkowaniem, ale jednocześnie z jakąś ukrytą w słowach wewnętrzną gwałtownością, która kiedy niekiedy, w pewnych cezurach, wymykała się między sylabami".Reduta Ordona - Opis sytuacji lirycznej Sytuacja liryczna - adiutant opisuje nam pole bitwy, na którym ścierają się Moskale i powstańcy.. 2012-02-01 17:55:59 odpowiedz na pytania " reduta ordona " 2014-09-19 09:33:11 " Reduta Ordona " - Sporządź opis sytuacji 2013-05-28 17:22:23X Opis wojsk rosyjskich.. Zaczyna nienawidzić nauczycieli, którzy chcieli go (i jego rówieśników) zniewolić, pozbawić poczucia polskości.. Dzięki poznaniu historii Polski, a przede wszystkim lekturom dzieł Mickiewicza i innych patriotów zmienia się jego świadomość narodowa.Chłopak pięknym, melodyjnym głosem recytuje "Redutę Ordona"..

Upadek reduty.

Oszołomiony był również profesor Sztetter, który siedział na krześle i wsłuchiwał się w słowa poematu.. Nacierały na redutę Ordona - "białą, wąską, zaostrzoną".. Następnie oddziały Moskali porównane zostają do lawy błota.Opis wydarzeń jest również bardzo plastyczny.. Ekranizacja powieści Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego.. Pierwszą rysą w tym rycerskim rapsodzie było zjawienie się żywego Ordona, który po długiej tułaczce na obczyźnie zjawił się w kraju i począł sam pogłoski o swym czynie i zgonie prostować i za każdym razem szczegóły odmiennie przedstawiać.Jest opisem obrony Warszawy przed Rosjanami we wrześniu 1831 przez załogę Reduty 54, gdzie dowódcą artylerii był .Reduta Ordona.. 2011-05-10 17:59:53 "Reduta Ordona " - Sporządź opis sytuacji 2013-05-28 17:22:23 odpowiedz na pytania "reduta ordona " 2014-09-19 09:33:11Przeczytaj interpretację tekstu i tłumaczenie na język polski.Ura!. Zostały porównane do sępów i błota.. Dostrzega go, gdy ten ze świecą rzuca się do prochowni i wysadza zapas prochów.. Uczniowie tworzą nowe pary/trójki, w których redagują opowiadanie z opisem sytuacji pt. Czuje, że chłoną każde jego słowo.. - Wstąpiłem na działo / I spójrzałem na pole; dwieście armat grzmiało.. Podmiot liryczny opisuje przytłaczającą przewagę wroga, niezmierzone zastępy poddanych cara, którzy na jedno jego skinienie gotowi są oddać swe życie.mała34711 "Reduta Ordona" - Sporządź opis sytuacji..

X Wygląd reduty X Upadek reduty.

Walą się, na faszynę kładąc swe .Plik recytacja reduty ordona opis sytuacji.zip na koncie użytkownika cardoso3l • Data dodania: 4 lis 2015Reduta padła, polski generał oglądając przez lunetę wypatruje Ordona, dowódcę fortu.. Obrońcy reduty mieli tylko sześć armat, ale nie .Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę utworu, charakterystykę podmiotu i przedmiotu lirycznego, dokładny opis sytuacji lirycznej, czyli okoliczności wypowiedzi, nastroju panującego w wierszu oraz emocji towarzyszących osobie mówiącej, a także omówienie głównych motywów literackich pojawiających się .Reduta Ordona (fort nr 54), zlokalizowana na Woli, była .Fragment filmu obyczajowego z 2000 roku w reż. Pawła Komorowskiego.. W sali cisza jak makiem zasiał.. Wiersz recytowany przez Zygiera wprawił wszystkich w osłupienie.Reduta Ordona (fort nr 54), zlokalizowana na Woli, była fortyfikacją ziemną na planie sześcioboku..

Patrz, blisko reduty, już w rowy.

Polacy dysponowali zaledwie sześcioma oddziałami, nie brakowało im jednak odwagi do walki.O czym jest reduta ordona?. Patrz, blisko reduty, już w rowy.. X Śmiertelne żniwo kuli.. Utwór rozpoczyna się od porównania sił polskich i rosyjskich.. Był w szoku.. Nauczyciel ocenia prace.. Bohater Bernard Zygier recytuje .Reduta Ordona - interpretacja utworu.. Wysadzenie fortu przez Ordona.. X Spustoszenie oddziału spowodowane wybuchem granatu.. Uświadamia sobie, jak wiele stracił, ślepo wierząc i słuchając rusyfikatorów podczas swojej nauki w gimnazjum.. X Wspomnienie wcześniejszych walk.. Uczniowie uważnie słuchają, nie ma już w nich ani śladu zaspania.. Czyż ostatnie działoPrzemiana Marcina rozpoczyna się, gdy wysłuchuje recytacji "Reduty Ordona" wygłoszonej przez Bernarda Zygiera.. Upadek reduty.. Walą się, na faszynę kładąc swe tułowy; Już czernią się na białych palisadach wałów.. Uświadomienie uczniom celów lekcji.. W ósmej klasie uczestniczy w tajnych spotkaniach u Mańka Gontali.. Komentarz metodyczny 5.6.. Z reduty została tylko czarna bryła ziemi, mogiła bohaterów, którzy oddali życie dla ojczyzny, składając ofiarę największą z możliwych.Oddziały Rosjan miały przewagę liczebną.. z filmu "Syzyfowe prace"Bóg wysadzi tę ziemią, jak on swą redutę — opinia o wysadzeniu reduty nr 54 przez Ordona była długo kwestią bezsporną.. X WspólnaReduta Ordona jest opisem obrony Warszawy przed Rosjanami podczas powstania listopadowego, we wrześniu 1831 przez załogę Reduty 54, gdzie dowódcą artylerii był Julian Ordon.. Ten kontrast czerni i bieli świadczy o nacechowaniu emocjonalnym mówiącego, który jest po stronie Ordona, a przeciwko Rosjanom..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt