Opowiadanie twórcze na podstawie mitu o prometeuszu

Pobierz

Człowiek stworzony przez Prometeusza był niezwykle słaby i bezbronny.. Wymyśl inne (nowe) wersje znanych mitów.. Stosuje się je np. w przypadku gdy chcemy ukazać dalsze losy bohatera.. b) Wymyśl inne, zaskakujące zakończenie mitu o Prometeuszu.. Po raz kolejny Prometeusz udał się po ogień niebieski.. Bohaterowie bardzo się kochali i byli szczęścili.Na Stoku 49, 80-874 Gdańsk.. Na dzisiejszej lekcji: dowiesz się, jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przy- powieści, przypomnisz sobie treść mitu o Heraklesie i przygotujesz scenariusz gry komputerowej według własnego pomysłu,.Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowiešci przedstawia przygody bohaterów znanych z mitologii lub z Biblii, na przyklad przeniesionych w czasy wspólczesne.. Temat 1.. Nie chciał, aby stało się im coś złego, dlatego był im nauczycielem, uczył jak polować i jak żyć, by przeżyć.. Uwzglednia ono cechy charakterystyczne gatunku, do którego sie odnosi.. Krótko mówiąc, to w nim puszczamy tą wodzę fantazji, często tworząc je na podstawie własnych bądź fikcyjnych przeżyć.Temat: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści?. Człowiek ten był słaby i bezbronny wobec potęgi przyrody, której nie rozumiał.. Ulepił go z gliny, łez i tchnął w niego duszę.. Nową istotę kreuje tytan poprzez zmieszanie gliny z łzami, duszę natomiast tworzy z niebieskiego ognia..

Przeczytaj wzorcowe opowiadanie twórcze na podstawie mitu - str. 270.

a) Wymyśl zabawne zakończenie mitu o Syzyfie.. Jego żoną była równie urodziwa Eurydyka - nimfa drzewna hamadriada.. Człowiek Prometeusza był podobny do wizerunku bogów, ale słaby i bezradny.Napisz współczesną wersję mitu o Tezeuszu i Ariadnie.. W II wieku n.e. motyw podjęty został przez Lukiana w dialogu pt.: Prometeusz albo Kaukaz, a także w innych dziełach - O ofiarach, Zeus wzięty na spytki, Bogowie miłości.Przeanalizujcie informacje o komponowaniu opowiadania na podstawie mitu lub przypowieści s. 269.. Traktował ludzi jak swoje dzieci, które bardzo kochał.. Prometeusz nauczał człowieka jak mądrze korzystać z ognia, przekazywał wiedzę o liczbach, nauczył go też pisać.Orfeusz był pięknym i młodym królem Tracji.. Jak potoczyłyby się losy Syzyfa, gdyby zrozumiał, że popełnił błąd,Na podstawie wybranej przypowieści biblijnej ułóż opowiadanie osadzone we współczesnych realiach Studia w wielkim mieście - na podstawie przypowieści o synu marnotrawnym.. c) Tezeusz zostawił śpiącą Ariadnę na wyspie Naksos.Prometeusz stworzył człowieka.. Opowiadanie napisz w zeszycie i wyślij zdjęcie do sprawdzenia do poniedziałku do godz.18.00..

Temat: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści?-Cechy opowiadania juz znasz.

Pewnego razu zaproponował Zeusowi, by dać ludziom ogień, ten zaś propozycję stanowczo odrzucił, w obawie .Prometeusz był tytanem, twórcą rodu ludzkiego - ulepił on człowieka z gliny pomieszanej z łzami a dusze dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca.. Proszę wybrać jeden temat.. Napisz inne zakończenie mitu.. Prometeusz był jednym z tytanów.. Ćwiczenia - do wyboru.. Duszę ludzką ukształtował z niebiańskiego ognia.. Gdy grał na lutni i harfie, wszystko wkoło niego mu wtórowało: drzewa, ptaki, zwierzęta.. Stworzony przezeń człowiek jest słaby i bezbronny, nie potrafi sam zadbać o .Język polski Klasa VI maj Temat: Jan napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści?. (podręcznik, str. 269 - 270) Proszę przeczytać tekst w podręczniku (str. 269 - 270), a następnie wykonać ćwiczenia 1, 3/271 (ćwiczenie 3 - proszę wykonać do 30.04.2020 r. i wysłać do sprawdzenia).opowiadanie twórcze na podstawie mitu, w którym przedstawisz dalsze losy pary bohaterów.. Ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami..

Następnie zapoznajcie się z treścią i konstrukcją wzorcowego opowiadania twórczego s. 270.

Przyniósł nam ogień, ciągnąc za sobą szczęście i dobrobyt.. On- Prometeusz, nasz zbawca.. W zeszytach zapiszcie odpowiedzi do zadań 3 i 6 s. 271, a w zeszycie ćwiczeń uzupełnijcie ćwiczenia 2, 6 i 7 s. 137 i 140.Na egzaminie opowiadanie twórcze będzie zawsze .. czesnej wersji mitu, baśni, legendy, przypowieści.. a) Pod każdą z instytucji, przedstawionych na fotografiach, zapisz imię bohatera mitu lub przypowieści, który z racji swoich cech .Prometeusz jako patron ludzkości - charakterystyka postaci Prometeusz to główna postać antropogenicznego mitu, opowiadającego o stworzeniu człowieka.. Pamiętaj o budowie opowiadania oraz o limicie słów (minimum 100).. Gdy się zorientował, że pod tłuszczem są kości srogo ukarał Prometeusza - przywiązał go do skał Kaukazu.. Pamiętaj, że: - opowiadanie składa się z 3 części, - każdą z części rozpoczynamy akapitem,Ćwiczenie 8.4 Na podstawie przeczytanego fragmentu książki Josepha Ratzingera i własnych doświadczeń lekturowych wytłumacz: a) z czego wynikają trudności w interpretacji przypowieści biblijnych, b) co .na podstawie mitu lub przypowieści Zapisz po dwie cechy mitu oraz przypowieści.. Przylatywał do niego orzeł, który wydłubywał mu wątrobę, a że Prometeusz był nieśmiertelny był skazany na codzienne męki.Prometeusz- jeden z tytanów ulepił człowieka z gliny, a glina ta pomieszana była ze łzami..

Opowiadanie twórcze na podstawie własnych przeżyćMit o Prometeuszu jest innym niż teoria czterech wieków podaniem o powstaniu człowieka.

Człowiek nie miał ich siły, był bezbronny i nieświadomy.. Znajdujemy go w tragedii Ajschylosa pt.: Prometeusz skowany (Prometeusz w okowach).. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce .. tematu o charakterze twórczym (np. opowiadanie twórcze) oraz b) tematu o charakterze argumentacyjnym (np .Motyw mitu o Prometeuszu był podejmowany już we wczesnym antyku.. Powódź wybiła większość ludzkości, ale mi udało się przetrwać.Zeus myśląc, że pod tłuszczem kryje się mięso, wyprał właśnie ten wór.. Prometeusz wykradł bogom Olimpu ogień i nauczył człowieka używania go.Temat: Piszemy opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści Wybierz jeden z podanych tematów.. 1) Na podstawie notatek z dnia 15.04.2020 o opowiadaniu twórczym postaraj się napisać historię Kopciuszka, gdyby nie zgubił pantofelka.. Wyobraź sobie, że Prometeusz zdobył ogień w inny sposób niż ten, który poznałeś/poznałaś.. Ogień natomiast skradziony został z iskier z rydwanu słońca.. Mieszkali w niewielkim miasteczku i prowadzili mały sklepik.Pamiętaj o czasownikach dynamizujących akcję (biegł, szedł, skoczył, rozbił, huknął), a także o określeniach miejsca akcji (na rogu stał, z lewej strony wyskoczył, w parku znajdował się) oraz czasownikach, przysłówkach i przymiotnikach uplastyczniających opisy (drzewa kwitły, zieleniły się liście, było ciepło, miała .Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści przedstawia przygody bohaterów mitologii lub iblii, którzy zostali na .. Prometeusz Tezeusz Ariadna Persefona Orfeusz Zad.. Duszę zaś zrobił z ognia niebiańskiego, który wykradł z rydwanu słońca.. Szczególnie jego słabość widoczna się stawała się w konfrontacji z otaczającą go przyrodą.Tragedie opartą na dziejach Prometeusza napisał wybitny grecki dramatopisarz starożytny Ajschylos, a nosi ona tytuł "Prometeusz skowany".. Opowiadanie na podstawie mitu lub przypowieŠci Przydatne stowa, na przykd: rozpoczynajace .Twórcze i odtwórcze Opowiadanie odtwórcze to to napisane na podstawie istniejącego utworu, a twórcze jest po prostu pisanym przez nas.. Wrócił na ziemię i ofiarował go ludziom.. Kiedy Zeus- największy z bogów, pan, dowiedział się o ty, wściekł się i zesłał na nas nieszczęście.. Przykładowe tematy opowiadań twórczych: - dopisz dalsze losy bohatera-zm ień przebieg wydarzeń (zmień losy bohatera) .. O Przypomnij sobie treść utworu, na podstawie które .Temat: Jak może zakończyć się historia Kopciuszka - opowiadanie twórcze.. Państwo Kowalscy mieli dwóch synów.. Może się w nim znaleźć fikcja literacka, ale nie może ona całkowicie wypaczać sensu pierwowzoru.. Treść przekazuje, że ostatecznie cierpiący Prometeusz został przez Heraklesa uwolniony z kajdan, w zamian za wyjawienie Zeusowi tajemnic Tetydy.2..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt